Bizler, yıllardır binbir emekle oluşturduğumuz yerleşim alanlarımıza ve hayatlarımıza dönük “rant amaçlı dönüşüm” tehdidi karşısında Adalet Arayan Mahalleleriz.

Yerleşim alanlarımızın her türlü sorununa ve her türlü rantçı suistimallere karşı biraraya geldik. Birbirimizi dinledik, birbirimizden öğrendik, biraradalığımızdan güç aldık.

6306 sayılı “Afet ve Kentsel Dönüşüm” yasasının “rantçı çevreleri” gözeten uygulama süreçlerinin mağdurları ve potansiyel mağdurları ile 1984 yılında çıkarılan ve yıllardır yerleşimlerimizin hukuki güvenceye kavuşturulması vazifesini kamu idarelerine veren 2981 sayılı kanunun uygulanmamasından ve lehimize hükümler içeren bu kanunun Mayıs 2015’te kaldırılmasının yaratacağı mağduriyetlerin muhatapları bir araya geldik.

Hayatımızın ve haklarımızın yok sayılmasına itiraz ediyoruz. İtiraz etmekle kalmayıp, birlikte ve birbirimizden güç alarak harekete geçiyoruz.

Davetimiz, yok sayılan, hakları ihlal edilen ve “rant amaçlı projelerle” yerinden, hayatından, komşusundan uzaklaştırılmaya çalışılan bütün yurttaşlaradır.

İlkelerimiz

– Birliğimiz herhangi bir siyasi oluşumun karşıtı ya da yandaşı değildir; olmayacaktır.

– Kapsayıcılık birliğimizin esasıdır; din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüş, cinsiyet ayrımı yapmaksızın yerleşim alanlarına ait sorunlara yerleşim alanlarında yaşayanlarla birlikte çözüm arar.

– Yerleşimleriyle ilgili sorun yaşayan, rantçı olmayan, emeği ile geçinen, kendi içinde ayrımcılık yapmayan; her cinsiyetten, etnik kökenden, mezhebi inançtan, siyasi görüşten insan ve topluluklarla dayanışır ve destek sunar.

– Sağlıklı, güvenli yerleşim alanlarının ve kentsel hizmetlerin takipçisidir. Kendi mahallesinde gerçekleştireceği bu takibin, memleketin ve İstanbul’un herkes için yaşanabilir kılınmasının yolu olduğuna inanır.

– Her adımda; komşularıyla birlikte düşünme, birbirini yok saymadan beraber hareket etme alışkanlığını çoğaltıcı olmaya çalışır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s