Haklarının takibi için #mahallelermecliste

Mahalleler Birliği çatısı altında birlikte mücadele eden İstanbul, İzmir ve Kocaeli’den 53 mahallenin temsilcileri, 6306 sayılı Afet Kanunu’nda  yapılan yeni düzenlemelere dair görüş ve önerilerini TBMM’de bulunan siyasi partilere iletmek üzere Ankara’ya gidiyor. 

mb1

Temsilciler heyeti 12 Haziran 2016, Pazar günü saat: 13.00’te Mecidiyeköy Cevahir AVM önünden komşularının katılımıyla gerçekleştirecek basın açıklamasının ardından yolcu edilecek.

Mahalleler “Biz buradayız” diyor

Haftaiçinde TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlıklarını da ziyaret eden temsilciler heyetinin ileteceği talepler şu şekilde:

1- 6306 sayılı kanuna göre dönüşüm uygulaması yapılan yerlerdeki yerleşimciler, sermaye çevrelerinin keyfiyetine terk edilmemelidir. Kamu idarecileri, halktan ve haktan yana tutum almalıdır.

2- Riskli alan ve rezerv alan kararlarının dayanakları gerçekçi olmalı ve bu kararlar yerleşimcilerle paylaşılarak görüş ve rızalarına başvurularak alınmalıdır. Kanunun gücüne dayanarak, bir güçsüzleştirme aracına dönüştürülmemelidir.

3- 775- 2981- 4706 sayılı kanunlardan doğan haklarımız garanti altına alınmadan yerleşim alanlarımıza ilişkin bizleri yok sayan kararlar alınmamalıdır.

4- Getirilen yeni düzenlemedeki % 65 ruhsatsız yapı şartına dayalı “riskli alan” kararı alma hükmü değiştirilmelidir.

5- Nasıl tanımlanacağı ve uygulanacağı belli olmayan “kamu güvenliği” tanımına açıklık kazandırılmalıdır.

6- 6306 sayılı kanuna dayalı alınan kararlara karşı dava açma sürelerinde, halkı her gün Resmi Gazete okumaya mecbur kılan, haklarımızı aramayı zorlaştıran hüküm değiştirilmelidir.

7- Riskli alan ilan edilen yerlerdeki riskli olmayan veya güçlendirmeyi tercih eden yapı sahiplerinin rızası olmadıkça, proje bütünlüğü gerekçesiyle kamulaştırma yoluna gidilmemelidir.

8- Acele kamulaştırma kararlarından vazgeçilmelidir.

Gelişmeler #mahallelermecliste hashtag’inden takip edilebilecek.

mb2

Haklarının takibi için #mahallelermecliste’ için 2 yanıt

 1. TÜM KARABAĞLAR MAHALLELER BİRLİĞİ HALKINA ACİL DUYURU!

  ONURUMUZU KIRAN BİZLERİ YOK SAYAN,
  YAŞAM ALANLARIMIZ ÜZERİNDE BİZLERE SÖZ HAKKI BİLE TANIMAYAN VE NİHAYETİNDE SON ÇIKARILAN 6704 SAYILI TORBA KANUN İLE, EVLERİMİZ, ARSALARIMIZ, YAŞAM ALANLARIMIZ, ÇEVRE VE MÜTEAHHİT BAKANLIĞININ KEYFİYETİNE TERK EDEN.VE BU TORBA KANUN ÖNCESİNDE HUKUKSAL AÇIDAN YARGIYA BAŞVURDA BULUNUP KENTSEL TALANA KARŞI KAZANDIĞIMIZ DAVA AÇMA HAKLARIMIZIDA ELİİMİZDEN ALDILAR,BU SEBEPLE İZMİR İSTANBUL KOCAELİ MAHALLELER BİRLİĞİ OLARAK 53 DERNEK TEMSİLCİLERİMİZİ ANKARA YA TBMM DE BİZLERİ TEMSİLEN ORADA BULUNAN SÖZDE HALK VEKİLLERİNE GÖREV VE SORUMLUKLARINI HATIRLATMAK VE BU YÖNDE DAVRANMALARI GEREĞİNİ HATIRLATMAYA GİDİYORUZ,
  6306 sayılı ‘kentsel dönüşüm’ kanunu hükümlerindeki; hayatlarımızın, yerleşimlerimizin ve haklarımızın yok sayılmasına yönelik değişikliklere de, bugüne kadar gerçekleşen adaletsiz uygulamaları da kabul etmiyoruz.dolayısıyla bu yargısız infazlara dur demek için.
  karabağlar Mahalleler Birliği Olarak Temsilcilerimizi

  12 Haziran 2016 / Pazar günü
  Ali Fuat Erden Mahallesi Merkez Kahveler Mevkinde
  Saat 15:00’da Hep Beraber Ankara’ya Yolcu Ediyoruz.
  KARABAĞLAR MAHALLE PAYDAŞLARININ UĞURLAMAYA KATILIMI YAŞAM ALANLARIMIZ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

  KARABAĞLAR.KD.HAK ARAYANLAR DERNEĞİ..

  Beğen

 2. Mevlana Mah. olarak Riskli alanı iptalinden sonraki G.O.P.Belediye Başkanının İçişleri Bakanlıgı kanalı ile Bakanlar kurulu tarafından çıkarılan Acele Kamulaştırma kararı ve kamulaştırma yetkilendirilmesi ,sonrasındaki hareket tarzını kınıyor ,İLÇEMİZ sınırları içindeki RİSKLİ alanların halka ve Danıştayın verdigi iptal kararını yok sayarak ,bu kararları uygulamayacagım söylemleri ile göz göre göre Temyize giderek Davanın bitmedigini,insanları ikna etmek için her türlü aslı ve uygulanabilirligi olmadıgı halde yeniden 1/1000 lik planları askıya çıkararak eylemlerine devam etmesi düşündürücü ve manidardır. Bu sebeple ANKARA ziyaretlerimizin, TBMM , lisinde Gurubu bulunan Partilerin Gurup Başkanları ve Genel Başkanları ,ayrıca ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIGI yetkilileriyle yapılan görüşmelerin çok dogru ve yerinde bir çalışma oldugunu sonuçlarının karşılıgının alınmaması durumunda G.O.P. lılar olarak BELEDİYE Başkanı ve Siyasi erk sahiplerinin gelecekle ilgili siyasi sonuçlarına katlanmaları gerektiginin farkında olmaları adına yeniden degerlendirme yaparak İLÇE mizdeki sonuçlarına katlanmaları gerektigini bilmelerini hatırlatmak ve ona göre HALKI yok saymaktan vazgeçmelerini öneriyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s