Cumhuriyet ve Yıldıztabya mahallelerinde “riskli alan” kararlarına yürütmeyi durdurma!

Mahalleler Birliği’ni kurucuları arasında yer alan Sultangazi ilçesi Cumhuriyet ile Gaziosmanpaşa ilçesi Yıldıztabya mahallelerinin dernekleri öncülüğünde verdikleri hukuki mücadelede önemli gelişme yaşandı: Danıştay iki mahalle için de “riskli alan” ilanına “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. 

Cumhuriyet mahallesinde ne olmuştu?

Sultangazi Cumhuriyet mahallesi 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı yasa kapsamında “riskli alan” ilan edilmişti. Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 2003 yılında hazırlanan raporda zemini sağlam olarak belirtilen Cumhuriyet mahallesi sakinleri, mahalle derneğinin öncülüğünde “riskli alan” kararını mahkemeye taşımıştı. Danıştay 14 Daire’de görülen davada karar “yürütmenin durdurulması” yönünde verildi.

Yıldıztabya mahallesinde ne olmuştu? 

Gaziomanpaşa Yıldıztabya mahallesi de Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilen yerleşimlerdendi. “Riskli alan” adı altında mahallelerinin ranta açılmak istendiğini belirten mahalle sakinleri mahalle derneğinin öncülüğünde, Gaziosmanpaşa’da kendileriyle benzer sorunları yaşayan ve riskli alan edilen Sarıgöl, Yenidoğan, Pazariçi, Karayolları ve Mevlana mahalleleriyle birlikte hareket ederek kararı mahkemeye taşımışlardı.  Danıştay 14 Daire’de görülen davada karar “yürütmenin durdurulması” yönünde verildi.

Bu sevinçli haberi kutluyor, darısı riskli alan davaları devam eden diğer mahallelerimizin başına diyoruz.

 

Cumhuriyet ve Yıldıztabya mahallelerinde “riskli alan” kararlarına yürütmeyi durdurma!” için bir yanıt

  1. Merhaba , tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Karar Batı Yıldıztabya ve Doğu Yıldıztabya projelerinin tamamını kapsıyor mu ve kararı nereden bulabiliriz?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s